Grade 6 Mathematics · Unit 3: Ratios & RatesStandard 6.AT.2

Lesson 3.2Comparing Unit Prices (Best Buy)

Apply Day · Set BSecond form · new problems, same idea

Mastery check☐ Exceeds☐ Meets target☐ Needs practice
Name Date Period

Learning target I can describe a rate using its two different units and use a model to find a travel time, and I can find a unit rate to compare prices and decide the better buy.

Remember3.2 · Part II

Rates & Unit Rates

  1. Rate: A ratio comparing two quantities with different units (e.g. $12 for 3 lbs).
  2. Unit Rate: A rate simplified to a denominator of 1 unit ($4 per 1 lb).
  3. Divide numerator by denominator to compute the per-one amount.

Words: Rates and Unit Rates (Tasas y tasas unitarias)Rate (Tasa)Unit Rate (Tasa unitaria)Per (Por)Ratio (Razón)

  1. 1Complete each step, then write the final answer.
    Pencils51Cost$2.00?÷ ?÷ ?

    A pack of 5 pencils costs $2. What is the cost for 1 pencil?

    Show your work
    Final answer:
  2. 2Complete each step, then write the final answer.
    Games61Cost$4.50?÷ ?÷ ?

    Booth C at the fair charges $4.50 for 6 games. What is the unit price?

    Show your work
    Final answer:
  3. 3Complete each step, then write the final answer.
    Hours41?Miles240?360÷ ?÷ ?× ?× ?

    A train travels 240 miles in 4 hours. It keeps the same speed. How many hours does it take to travel 360 miles?

    Show your work
    Final answer:
  4. 4Complete each step, then write the final answer.
    Minutes61Liters48?÷ ?÷ ?

    A hose fills 48 liters of water in 6 minutes. How many liters does it fill per minute?

    Show your work
    Final answer:
  5. 5Complete each step, then write the final answer.
    Minutes61?Gallons15?40÷ ?÷ ?× ?× ?

    A faucet fills 15 gallons in 6 minutes. How many minutes does it take to fill 40 gallons?

    Show your work
    Final answer:
  6. 6Complete each step, then write the final answer.
    Gallons76110Car A miles210??Car B miles192??÷ ?÷ ?× ?× ?

    Car A goes 210 miles on 7 gallons. Car B goes 192 miles on 6 gallons. On 10 gallons, how many more miles can Car B go than Car A?

    Show your work
    Final answer:
  7. 7Circle the letter of the best answer. Show how you know.

    A booth charges $4.50 for 9 games. What is the unit rate?

    1. A$0.45 per game
    2. B$0.50 per game
    3. C$2.00 per game
    4. D$4.50 per game
    per 1
  8. 8Circle the letter of the best answer. Show how you know.

    A car travels 180 miles using 6 gallons of gas. What is the unit rate in miles per gallon?

    1. A6 miles per gallon
    2. B30 miles per gallon
    3. C36 miles per gallon
    4. D180 miles per gallon
    per 1
  9. 9Circle the letter of the best answer. Show how you know.

    A pack of 8 markers costs $6.00. What is the cost per marker?

    1. A$0.60
    2. B$0.75
    3. C$0.80
    4. D$1.33
    per 1
How did it go? ☐ 4 · I can teach it☐ 3 · I've got it☐ 2 · I need a hint☐ 1 · I need help