Lesson 3.2Comparing Unit Prices (Best Buy)
Apply Day · Set BSecond form · new problems, same idea
Learning target I can describe a rate using its two different units and use a model to find a travel time, and I can find a unit rate to compare prices and decide the better buy.
Remember3.2 · Part II
Rates & Unit Rates
- Rate: A ratio comparing two quantities with different units (e.g. $12 for 3 lbs).
- Unit Rate: A rate simplified to a denominator of 1 unit ($4 per 1 lb).
- Divide numerator by denominator to compute the per-one amount.
Words: Rates and Unit Rates (Tasas y tasas unitarias)Rate (Tasa)Unit Rate (Tasa unitaria)Per (Por)Ratio (Razón)
-
1Complete each step, then write the final answer.
A pack of 5 pencils costs $2. What is the cost for 1 pencil?
Show your workFinal answer: -
2Complete each step, then write the final answer.
Booth C at the fair charges $4.50 for 6 games. What is the unit price?
Show your workFinal answer: -
3Complete each step, then write the final answer.
A train travels 240 miles in 4 hours. It keeps the same speed. How many hours does it take to travel 360 miles?
Show your workFinal answer: -
4Complete each step, then write the final answer.
A hose fills 48 liters of water in 6 minutes. How many liters does it fill per minute?
Show your workFinal answer: -
5Complete each step, then write the final answer.
A faucet fills 15 gallons in 6 minutes. How many minutes does it take to fill 40 gallons?
Show your workFinal answer: -
6Complete each step, then write the final answer.
Car A goes 210 miles on 7 gallons. Car B goes 192 miles on 6 gallons. On 10 gallons, how many more miles can Car B go than Car A?
Show your workFinal answer: -
7Circle the letter of the best answer. Show how you know.
A booth charges $4.50 for 9 games. What is the unit rate?
- A$0.45 per game
- B$0.50 per game
- C$2.00 per game
- D$4.50 per game
per 1 -
8Circle the letter of the best answer. Show how you know.
A car travels 180 miles using 6 gallons of gas. What is the unit rate in miles per gallon?
- A6 miles per gallon
- B30 miles per gallon
- C36 miles per gallon
- D180 miles per gallon
per 1 -
9Circle the letter of the best answer. Show how you know.
A pack of 8 markers costs $6.00. What is the cost per marker?
- A$0.60
- B$0.75
- C$0.80
- D$1.33
per 1