Lesson 3.83.8 · Part II
Apply Day · Set BSecond form · new problems, same idea
Learning target I can solve real-world problems by using unit rates to compare options.
Remember3.8 · Part II
Solving Problems with Unit Rates
- Find the unit rate by dividing total cost by quantity
- Compare unit rates to determine the best deal
- Multiply unit rate by desired quantity to calculate total cost
Words: Unit Rate (Tasa unitaria)Better Buy (Mejor compra)Comparison (Comparación)Per Unit (Por unidad)Rate (Tasa)
-
1Complete each step, then write the final answer.
5 pens cost $4. What is the cost for 1 pen?
Show your workFinal answer: -
2Complete each step, then write the final answer.
Game World sells 250 tokens for $35. What is the cost for 1 token?
Show your workFinal answer: -
3Complete each step, then write the final answer.
Tokens cost $0.12 each at Fun Supply Co. How many tokens can you buy for $30?
Show your workFinal answer: -
4Complete each step, then write the final answer.
Car A goes 150 miles on 5 gallons of gas. Car B goes 168 miles on 6 gallons. Which car goes farther on 1 gallon?
Show your workFinal answer: -
5Complete each step, then write the final answer.
A printer prints 84 pages in 6 minutes. At this rate, how many pages does it print in 25 minutes?
Show your workFinal answer: -
6Complete each step, then write the final answer.
Store A sells 6 cans for $4.20. Store B sells 8 cans for $5.44 but adds a $1 fee to each order. You need 48 cans in one order. Which store costs less in total?
Show your workFinal answer: -
7Circle the letter of the best answer. Show how you know.
Which is the better buy: 6 bouncy balls for $4.50 or 10 bouncy balls for $8.00?
- A10 for $8.00 — $0.80 each
- BThey cost the same per ball
- CNot enough information
- D6 for $4.50 — $0.75 each
Show your work -
8Circle the letter of the best answer. Show how you know.
A faucet drips 15 ounces of water in 5 minutes. What is the unit rate?
- A0.33 ounces per minute
- B3 ounces per minute
- C5 ounces per minute
- D15 ounces per minute
per 1 -
9Circle the letter of the best answer. Show how you know.
A printer prints 42 pages in 6 minutes. How many pages does it print in 15 minutes at the same rate?
- A70 pages
- B90 pages
- C105 pages
- D120 pages
Show your work